Hayvancılık Hibe Desteği

4

Tarımdan sanayiye geçişte hızlı gelişmeler yaşanan Türkiye’de, başta hayvancılık olmak üzere birçok alanda tarıma dayalı pek çok sektörde düşüşler meydana gelmiştir. Bu düşüşü önlemek amacıyla bir takım düzenlemelere gidilmiş ve hayvancılığı yeniden canlandırmak adına çalışmalar başlatılmıştır. Devlet bu gidişata son vermek için bu sektörün yeniden faaliyete geçmesi adına teşvikler sunmaktadır.

Projenin en önemli adımı hibe hayvancılık kredisi oldu diyebiliriz. Bu sektörde faaliyet göstermek isteyen ve sermayesi olmayanlar için devlet projeleri hayata geçirilerek destek sağlanmaktadır. Hayvancılık Hibe Desteği bölgesel anlamda 30’dan fazla ilde uygulanmaktadır ve projenin maliyetlerine göre %80’e varan hibe destekleri verilmektedir.

Bu hibe desteğinden yararlanmak için İl yâda İlçe Tarım Müdürlüklerine başvuruda bulunulması yeterlidir. Başvuru yapmadan önce isteyeceğiniz hibeyi ne şekilde kullanacağınıza karar vermeniz gerekir. Örneğin; yeniden yapılacak bir inşaat için %30 hibe desteği verilmektedir. Damızlık hayvan alımlarında ise bu hibe oranı %40 olarak işlem görmektedir.

Hayvancılık faaliyetlerinde hibe desteğialmak isteyenlerin sahip olması gereken alt sınır hayvan sayısı 50, üst sınır hayvan sayısı ise 300 baştır. Bu anlamda projeden faydalanmak isteyen herkese sağlanan bu hibe desteği ile hayvancılık alanındaki hayallerinizi gerçekleştirebileceksiniz.

Detaylı bilgi almak için yine İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinizi ziyaret edebilir ya da internet üzerinde yapacağınız araştırmalarla ulaşabilirsiniz. Bu konuda devlet politikalarının da uygulanması son serece önemlidir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.