Ekonomik Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

4

Barınma günümüzde en temel ihtiyaçdır. Her birey kendi evi olsun ister, tabi zamane şartları buna müsade etmeyebiliyor. Kaonut alırken ince eleyip sık dokumak gerekir. Peki Konut alırken nelere dikkat ediyoruz?

ilk olarak ekonomik durum göz önüne alınmalıdır. Zemin kat ve Çatı katları ara katlara göre daha uygundur. Zemin katlarda rutubet, çatı katlarında ise tavanda akma sorunları ile sıkça karşılaşabilirsiniz.

Genel olarak zemin katlarda evler yeni boyanmış olarak satılığa çıkar duvarlarda mutlaka yama (tamir) izleri olup olmadığını kontrol edin. Duvardaki sıvalar tamir görmüş ise muhakkak rutubet vardır ve bu sizi ilerleyen zamanlarda istenmeyen durumlarla karşı karşıya bırakacaktır.
Mutfak ve banyo kalebodur fayanslarına dikkat edin. Zemin katlarda genelde sıfır kalebodur ve fayans olur ki rutubeti kessin. buda yine ilerleyen zamanlarda karşınıza çıkacak sorunlardan birisi.

Çatı katlarında ise mutlaka üstü kapalı olmasına dikkat edin. genelde bu tür evlerde tavana strafor yani süslü köpük döşenmiştir. buda çatıdan betona sızan suyu gizlemekte kullanılır. tavanda bir kaplama olmaması sizin için çok daha iyi olacaktır.
Çatı katındaki sıkıntılardan biriside teras kullanımıdır. çatıda diğer dairelere ait anten çanak gibi alıcılar yere monte edilmemiş olmasına dikkat edin. zira betona monte edilen bu alıcılar genelde monte yerlerinden sızıntı yaparlar.Baca kapaklarının olmaması yine sizin için sorundur. bunları mutlaka değerlendirin ve ev almadan önce varsa yönetici ile konuşun.

Ara katlarda böyle sorunlar genelde olmasada karanlık oda olmaması, bina yalıtımı evin yapılış yılına göre tesisat kontrolleri gibi genel sıkıntılarla karşılaşmak mümkündür. Bunlar ufak gözüksede eski yapılarda elektrik kabloları genelde incedir eğer mümkünse yenilenmesini tavsiye ederim.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.