Devlet Destekli Konut Hesabı Nedir, Nasıl Açılır

6

Dar gelirli aileler için bir umut olan konut hesabı, günümüze kadar ev sahibi olma imkânı bulunmayan aileler için, bir süre birikim yaparak devlet desteğine hak kazanıp, konut edinme olanağı sunmaktadır. Ancak devlet destekli konut hesabından faydalanmak için, bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. İlk ve önemli şart, üzerinize kayıtlı bir evin bulunmamasıdır. Miras yolu ile geçmiş ortak ev tapusu bulunan vatandaşların, devlet desteğinden faydalanması mümkündür.

Açılan konut hesabına, üç yıl belli şartlar altında para yatırmak gerekir. Yatırılan paranın zorunluluk durumunda geri çekilmesi şartlara bağlanmıştır. Hemen her bankanın konut hesabı uygulaması farklılıklar gösterir.  Devlet destekli konut hesabı açtırmak için, ilk olarak banka belirlemek ve başvuru yapmak gerekir.
Hesabı açtırdıktan sonra, kendi ödeme gücünüze göre aylık en düşük 250 TL yatırmak zorunludur. Üç aylık ödeme yapmak isteyen bireylerde, alt limit 750 TL olarak belirlenmiştir.

Yatırılan paranın bir kısmını geri çekmek ise şartlara bağlıdır. En fazla 2 defa geri çekme imkânı bulunur. Ayrıca para çekme işleminden sonra, hesap açılan tarihte yatırılan paradan daha fazla paranın hesapta kalması zorunludur. Konut hesabına düzenli para yatıran bireyler, üç yılın sonunda %20 oranında devlet desteğine hak kazanır.

Konut hesabını erken kapatmak, yine şartlara bağlanmıştır. Erken kapatma durumunda, hesaba yatırılan paraya uygulanan faizin bir kısmı kesilir. Anaparaya eklenen faizin tamamı ile alınabilmesi için, konut hesabının üç yılın sonunda kapatılması gerekir.

Konut hesabı, 18 yaş altı çocuklar için açtırılabilir. Aylık ödenmesi gereken parayı, hesabı açtıran ailenin yatırması gerekir. Ayrıca daha fazla oranda devlet desteği almak isteyen vatandaşların, hesap ilk açılırken 31 000 TL konut hesabına yatırması mümkündür. İlerleyen aylarda konut hesabına toplu para yatırmak mümkün değildir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.